Зруйнований селекційно–насіннєвий Центр ДП «Лиманське лісове господарство»
Донеччина – це не тільки терикони, шахти та металургійні заводи. Крім іншого, це ще й унікальні ліси. Лісовий фонд області складає — 214 тисяч гектарів. Усі насадження, а їх 75%, мають еколого-захисне призначення. Повномасштабна російська агресія проти України великих втрат нанесла саме лісовому та мисливському господарству Донеччини. Лише за попередніми даними, окупанти знищили понад 15 тисяч гектарів лісу.
Журналіст «Зорі» попросив прокоментувати цю критичну ситуацію начальника Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, депутата Лиманської міської ради ВІКТОРА ІВАНОВИЧА СТОРОЖЕНКА. До речі, наш співрозмовник присвятив 40 років свого життя лісовій галузі: працював майстром лісу, лісничим Ямпільського лісництва, директором Лиманського лісгоспзагу, а нині – очільник обласного управління лісового та мисливського господарства.
Ситуація архіскладна. Йде війна. Особливо постраждали ліси на півночі Донецької області, особливо Лиманського та Слов’янського лісових господарств, котрі входять у Національний парк «Святі гори». Парк нараховує понад 40 тисяч гектарів лісу. На всій його території знищено чимало лісів. Тривали масовані обстріли. При кожному падінні снаряду чи ракети виникали пожежі. За нашими попередніми підрахунками різними стадіями пожеж знищено 15 тисяч гектарів лісу, але ми сподіваємося, що частина лісу залишиться живою.
Вікторе Івановичу, а як відбулася релакація персоналу та майна обласного управління після широкомасштабного вторгнення рф на територію України?
Релакація проходила по всіх лісгоспах країни. Державне агентство лісових ресурсів України пропонувало переселятися у різні куточки України. Із Донеччини переселилося близько 400 лісівників. Їх по-людськи зустріли колеги із Запоріжжя, Черкащини, Кіровоградщини, Київщини, Одещини, Миколаївщини. Евакуація дорогоцінного шведського обладнання (20 мільйонів гривень) селекційно–насіннєвого Центру відбулася буквально за 2 дні до окупації міста Лиман. До речі, він почав функціонувати у грудні минулого року. Обладнання вивезено до Уманського лісгоспу і знаходиться під охороною. За його вивезення ми дуже вдячні нашій обласній військовій адміністрації. І ми сподіваємося на швидше його повернення до ДП «Лиманське лісове господарство». Воно і надалі продуктивно працюватиме над відродженням лісів не тільки Донеччини, а й всієї України.
Триває контрнаступ наших військ, звільняються території від окупантів, а яка площа лісів вже звільнена від ворога?
За нашими попередніми підрахунками це близько 60 тисяч гектарів. Це Лиманський держлісгосп (майже 30 тисяч гектарів) плюс Слов’янський та й національний парк «Святі гори». Є ще одна проблема. Ліс треба дуже швидко розмінувати. Чому? Наближається зима. Населенню потрібні дрова, а основна маса їх буде з Лиманського лісгоспу і частково зі Слов’янського. Але без дозволу військових ми не можемо зайти до лісу, бо там знаходиться безліч вибухівки. Очікуємо команди. Без дозволу військових та ДСНС, не маємо права.
Мешканцям Донеччини не рекомендуємо відвідувати ліси області. Це пов’язано з мінною небезпекою.
Нині велика площа лісових насаджень забруднена вибухонебезпечними предметами. Через це не можуть розпочати роботу і працівники лісових господарств області.
Ми будемо рахувати наші колосальні збитки від російської агресії і виносити на Гаагський суд.
Сподіваємося, що агресор отримає покарання, як-то кажуть по повній і більше. Але незабаром опалювальний сезон, а при відсутності газу, електрики, попит на дрова буде архівеличезний. Чи не будуть лиманські, слов’янські ліси, по просту кажучи, пущені «під сокиру»?
Гадаю, не будуть. Звичайно, є так звані «чорні лісоруби», які наживаються на чужому горі: вирубують лісосмуги, заскакують і у наші ліси, але туди, де йшли запеклі бої, вони побоюються зазирати. До Лиману повернулися співпрацівники поліції, ДСНС, які слідкуватимуть і наводитимуть порядок на лісових площах, як із розмінуванням та самовільними вирубками.
А що ж робити людям, які хочуть придбати дрова на законній основі. Як це зробити?
Для законного придбання деревини створюються спеціальні сайти обласного управління та лісгоспів. На них буде розміщена інформація з контактами та адресами, де можна замовити деревину для опалення. Зараз люди звертаються у лісництва області, зокрема, Часовярське, Краматорське, Покровське, Добропільське і купують дрова. Але всіх, звичайно, ми не в силах забезпечити. Основна маса дров – це у Лиманському лісгоспі. Там «на корні» постраждалого лісу півтора мільйони кубічних метрів. Тож, очікуємо найшвидшого розмінування лісових площ. Пошкоджений ліс – на дрова, а вільні площі готувати під саджанці нового, молодого лісу. І чим швидше, тим краще.
А які плани?
Найголовніше – ПЕРЕМОГА! Перемога всіх нас на своїх фронтах. Я впевнений, в цю обов’язкову перемогу над рашистськими нелюдями!
Слава Україні!
Героям слава!