У період великих випробувань книги залишаються людям вірними друзями, порадниками, помічниками. Бібліотеки, які працюють, вселяють в наших громадян віру в переможне майбутнє, підіймають дух наших читачів. Сьогодні ми переконуємось у тому, наскільки важлива і потрібна наша професія в цей складний для України час. Бібліотечна галузь має тримати свій культурний фронт під час повномасштабного військового вторгнення росії в Україну та військового стану у всій країні. Бібліотекарі, які виїхали в різні області України і мають можливість працювати дистанційно та надають організаційний і технічний супровід заходів онлайн, проводять з користувачами патріотичні акції, віртуальні подорожі, зустрічі з письменниками, знайомлять з інформаційними оглядами, підіймають свій професійний рівень, приймаючи участь у семінарах, онлайн-марафонах, навчальних конференціях, майстер-класах та інше.
З метою формування національної свідомості користувачів і відповідальності за долю України; любові до рідної землі, її історії; виховання бережливого ставлення до національного багатства країни, її мови, культури, традицій бібліотекарі Лиманської ОТГ провели наступні онлайн-заходи:
Віртуальна подорож «Хрещення Київської Русі-України: важлива віха в історії європейської цивілізації». Під час заходу бібліотекарі розповіли учасникам заходу про подію, яка відбулася у 988 році на берегах Дніпра, як князь Володимир Великий хрестив Київську Русь. Також учасники заходу мали можливість переглянути презентацію, яка познайомила з життєвим щляхом князя Володимира Великого та найвеличнішими храмами Києва та України.Хрещення мало не лише історичне значення – воно насамперед духовно та культурно поєднало наш народ з європейським світом і таким чином стало важливою віхою в розвитку української державності.
Акція «В нас єдина мета – Україна свята» (до Дня української державності).Тематичний відеоматеріал познайомив користувачів з національними символами України, особистостями державотворення, розвитку української держави та її багатомільйонного народу. Своїм декламуванням віршів, читачі та колеги, освідчились в любові до рідної неньки України. Наша історія тисячолітня: багата яскравими перемогами і гіркими поразками, щасливими моментами і болючими подіями, великими постатями та людьми, які постійно прагнуть нас знищити… Але ми вистоюємо, відчайдушно боремося за свободу і незалежність, пишаємося своїми досягненнями і надихаємося новими мріями!
Виставка-вікторина «Чи знаєте ви свій рідний край» з популяризації літератури, яка висвітлює сторінки історії рідного краю, його етнічні, мовні, культурні традиції, талановитих та працюючих людей. Присутні на заході письменниці М. Василенко і О. Куждіна познайомили з своїм творчим доробком. Бібліотекарі Бабакова Л.І., Задорожня Н.О., Бибко З.І., поділилися досвідом роботи. Презентацію про творчу роботу бібліотекарів шкільних бібліотек продемонструвала Піддубна О.А. Ця зустріч допомогла користувачам і колегам в кращому пізнанні історії, природи, рослинного і творчого світу регіону.
Наші реалії важко відображаються на дітях. Бібліотекарі, які залишилися в Лиманській громаді та працюють офлайн, пропонують багато різних заходів: знайомство з книжками, подорожі сторінками улюблених книжок, фотоконкурси, години пам’яті та багато інших традиційних заходів.
Інформаційна година «Ой плету, плету віночок, водою пускаю”.
Свято Купала – одне з найпоетичніших обрядово-календарних свят.
Важливою структурною ланкою купальського святкування були дівочі ворожіння на вінках пущених у воду. Вінець – це символ щастя, долі, кохання, одруження. Кожен віночок сплетений з 12-ти квіток, а кожна квітка – то оберіг.
Разом з читачами завідуюча Ярівської селищної бібліотеки Бибко З. М. із зацікавленістю плели вінки, пригадуючи, яку саме силу кожна вплетена квітка несе в собі.
Урок народознавства «Ой на Івана купала, дівчина зілля копала» відбувся також в Рубцівській селищній бібліотеці. Під час уроку з читачами бібліотеки ознайомились та згадали традиції свята, історію виникнення свята.
З метою національної свідомості користувачів, виховання патріотизму, почуття гордості за приналежність до української нації та особистої відповідальності за долю своєї держави й народу та ознайомлення з історією українського державотворення, боротьбою українського народу за територіальну цілісність своєї держави бібліотекарі селищних бібліотек провели наступні заходи до Дня державності України:
Ярівська селишна бібліотека, завідуюча Бибко З. М. та учитель Ярівської ЗОШ Овчаренко Р.П. провели для учнів молодших класів урок державності «Візьмемось за руки й обіймемо Україну». Діти отримали інформацію про свято – День Української державності, його історію та сьогодення.
Рубцівська селищна бібліотека провела вікторину «Історія Української державності» до Дня української державності. На заході були присутні школярі. Спочатку ознайомились з історією виникнення свята а потім пограли у вікторину. Під час вікторини діти зрозуміли, які питання їм потрібно більш детально розгляну щоб краще знати історію своєї країни.
Бібліотекар села Шандриголове Волошина А. І. запропонувала всім охочим дітям намалювати свої мрії, думки та переживання, пов’язані з нашою країною, а разом з односельчанами підняли Український стяг біля селищної ради.
Бібліотекарі Лиманщини також залучають своїх користувачів до участі в обласних та всеукраїнських конкурсах «Знай і люби свій край», «Усинови тварину з притулку», «Чорнобаївський Кобзар», «Мандруємо Донеччиною», «Донеччина талановита», Шевченківські читання від ВО «Свобода» Переможцями таких конкурсів стали – Баштовий Максим, Валковський Артем, Шепель Аліса, Подосельник Марія, Бибко Станіслава. За ініціативи бібліотеки наша місцева поетеса Мила Василенко неодноразово приймала участь у літературних конкурсах за що була нагороджена дипломами, грамотами, подяками.
Бібліотекарі, в різних обставинах життя, навіть під час військових дій, залишаються доброзичливими і компетентними, стають більш креативними, винахідливими, одним словом, суперпрофесійними.
Організувати роботу в умовах війни складно, але можливо. Для того, щоб ворог розумів, що він нас не злякає, ми повинні продовжувати жити, в тому числі і ходити до бібліотеки, однак не забувати вплітати свою нитку у полотно нашої перемоги, щоб наблизити її.